136515-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Lyftkranar, mobila lyftramar och truckar med kran
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal truckar och lyftredskap
Referensnummer: 2023-2328
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42414000 Lyftkranar, mobila lyftramar och truckar med kran
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal där ett antal leverantörer via förnyad konkurrensutsättning tillgodoser Kriminalvårdens verksamhetsställes behov av olika truckar, lyft- och transportredskap.
Vid varje enskilt avrop kommer samtliga antagna ramavtalsleverantörer att tillfrågas och det bästa anbudet vid varje tillfälle kommer att antas för det specifika kontraktet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42410000 Lyft- och hanteringsutrustning, 42415100 Lyfttruckar, 42415200 Truckar, 42415210 Truckar med hanteringsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen