136520-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Uppblåsningsdon - New Automatic Inflator DeviceAssembly (NAIDA)
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna upphandling omfattar ett nytt automatiskt uppblåsningsdon - “New Automatic Inflator Device Assembly” (NAIDA) som ska vara lämpligt för flytvästar och överlevnadsjackor som används inom det svenska flygvapnet när de flyger SK60 och JAS39 Gripen. Enheterna ska innehålla alla komponenter som är nödvändiga för full funktionalitet, t.ex. batterier, CO2cylindrar, packningar etc., samt alla komponenter som är nödvändiga för en fullständig integration med befintliga flytvästar/ överlevnadsjackor.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning, 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 23 060 250,00 SEK
exkl. moms