Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Husgeråd
Referensnummer: KLF 2020/1500
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39221000 Köksutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att skapa ett ramavtal gällande husgeråd för att tillgodose verksamheternas behov av exempelvis porslin, bestick och kastruller.
Avtalet omfattar husgerådsartiklar av olika slag, förvaringsartiklar, barnartiklar samt hjälpmedel.
Avtalet innefattar inte vitvaror, hushållsapparater och hemelektronik.
Upphandlingen är uppdelad i två delområden.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 14820000 Glas, 39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering, 39221000 Köksutrustning, 39221100 Köksgeråd, 39221110 Porslin, 39221180 Köksredskap, 39221190 Diskställ, 39221200 Bordsservis, 39240000 Bestick, 39241120 Köksknivar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2