Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köp av bergsutbildningsanläggning.
Referensnummer: UH-2017-209
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser en utbildningsanordning för bergverksamhet som ska uppföras vid I19 i Arvidsjaur i syfte att kunna genomföra grundläggande bergsutbildning. Uppdraget är ett helhetsåtagande och ska inkludera material, montering och dockning (mot de anordningar FortV monterar) samt besiktning av utrustningen vid slutleverans och 2 servicetillfällen. FMV avser att teckna ett upphandlingskontrakt med en leverantör. Utbildningar ska kunna ske med start i höst varför det är av stor vikt att anläggningen är på plats innan 30.6.2017.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 1 700 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se upphandlingsdokument.