136599-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Kylda skåp och frysar för bårhus
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bårhus- och obduktionsutrustning.
Referensnummer: LS 2017-0199
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33944000 Kylda skåp och frysar för bårhus
II.1.4.
Kort beskrivning
SLL har för avsikt att upphandla Bårhus- och obduktionsutrustning till Karolinska Universitetslaboratoriet på Södersjukhuset.
Upphandlingen omfattar 2 separata anbudsområden:
1. Kylanläggning med individuella platser för avlidna,
2. Obduktions- och dissektionsbord.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 14 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Kylanläggning med individuella platser för avlidna, inklusive option på bårvagnar, bårtransportvagnar och serviceavtal
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33944000 Kylda skåp och frysar för bårhus, 33970000 Utrustning och tillbehör för bårhus, 42500000 Kyl- och ventilationsutrustning, 42513000 Kyl- och frysutrustning, 42531000 Delar till kylutrustning, 33933000 Obduktionsbord eller tillbehör, 33933100 Obduktionsbord, 33900000 Utrustning och tillbehör för obduktion och bårhus
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Obduktions- och dissektionsbord samt option på serviceavtal
Del nr: 2