136686-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Plantering och skötsel av grönområden
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för ängsskötsel i skyddade naturområden och områden med hotade arter.
Referensnummer: 512-3176-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen i Dalarnas län upphandlar ramavtal för tre uppdragskategorier avseende ängsskötsel innefattande slåtteruppdrag, ängsskötsel med särskilda kunskapskrav samt lieslåtter- och hamlingskompetens samt resurser för samordning av slåtteruppdrag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77300000 Trädgårdstjänster, 77312000 Ogräsröjning, 77314000 Markskötsel, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90700000 Miljötjänster, 92533000 Tjänster i naturreservat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen