136718-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Hagfors: Avlägsnande av slam
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slamtömning, spolning, rotskärning, rörfilmning med mera
Referensnummer: UPH 2018-10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513600 Avlägsnande av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Hagfors, Sunne och Torsby kommuner upphandlar slamtömning, spolning, rotskärning, rörfilmning m.m. Syftet med upphandlingen är att uppfylla kommunernas skyldighet/behov att samla in och transportera bort slam från hushåll, mindre kommunala reningsverk, fett och oljeavskiljare, rensning/sugning av dagvattenbrunnar, rotskärning och filmning av ledningar. Upphandlingen är uppdelad i två delar.
— Del 1 består av hämtning av slam från slamavskiljare, slutna tankar och minireningsverk kopplade till hushåll samt tömning av fettavskiljare i beställarens verksamheter,
— Del 2 består av hämtning av slam från mindre kommunala avloppsreningsverk, sand från sandfång, rensning av kommunala dagvattenbrunnar, tömning och återfyllning av beställarens egna oljeavskiljare samt spolning, rotskärning och filmning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90513600 Avlägsnande av slam, 90513700 Transport av slam, 90642000 Tömning av rännstenar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen