136724-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anläggningsmaskin- och transporttjänster, 2022
Referensnummer: GNU 2022/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tjänsten att vid behov under kortare perioder hyra in efterfrågade typer anläggningsmaskiner och anläggningstransporter med förare. Vid totalentreprenader avseende nybyggnation samt egna större projekt genomförs separata upphandlingar för detta.
Uppdelning:
·        Grupp 1.0: Falun – Anläggningsmaskintjänster
·        Grupp 2.0: Falun – Transporttjänster
·        Grupp 3.0: Falun – Renhållningsfordon
·        Grupp 4.0: Falun – Åkbar gräsklippare
·        Grupp 5.0: Falun – Redskapsbärare
·        Grupp 6.0: Falun – TMA fordon
·        Grupp 7.0: Säter – Anläggningsmaskintjänster
·        Grupp 8.0: Säter – Hjulburen grävmaskin minst 15 ton
·        Grupp 9.0: Ludvika – Kranbil
·        Grupp 10.0: Ludvika – Maskintransporter trailer
·        Grupp 11.0: Ludvika – Lastväxlare/fast flak 3-axlade
·        Grupp 12.0: Ludvika – Lastväxlare/fast flak 4-axlade
Grupp 13.0: Ludvika – Dumper
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 87 900 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Falun - Grupp 1.0: Anläggningsmaskintjänster
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 43300000 Maskiner och utrustning för byggnadsarbeten, 43310000 Maskiner för väg- och vattenbyggnadsarbeten, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare, 60100000 Vägtransporter, 60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare, 60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal för successiva avrop av anläggningsmaskiner och transporter inklusive förare efter behov Falu kommun, Ludvika kommun, Säters kommun samt de kommunala bolagen Säterbostäder AB, Säters Kommuns Fastighets AB.
Falun - Grupp 2.0: Transporttjänster
Del nr: 2
Falun - Grupp 3.0: Renhållningsfordon
Del nr: 3
Falun - Grupp 4.0: Åkbar gräsklippare
Del nr: 4
Falun - Grupp 5.0: Redskapsbärare
Del nr: 5
Falun - Grupp 6.0: TMA fordon
Del nr: 6
Säter- Grupp 7.0: Anläggningsmaskintjänster
Del nr: 7
Säter - Grupp 8.0: Hjulburen grävmaskin minst 15 ton
Del nr: 8
Ludvika - Grupp 9.0: Kranbil
Del nr: 9
Ludvika - Grupp 10.0: Maskintransporter - trailer
Del nr: 10
Ludvika - Grupp 11.0: Lastväxlare/fast flak 3 axlade
Del nr: 11
Ludvika - Grupp 12.0: Lastväxlare/fast flak 4-axlade
Del nr: 12
Ludvika - Grupp 13.0: Dumper
Del nr: 13