136729-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Rörmokeriarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VS-arbeten
Referensnummer: 691/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45330000 Rörmokeriarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal med successiva avrop efter behov av VS-arbeten såsom service- och underhållsarbeten, installationer samt mindre till- och ombyggnadsarbeten avseende anläggningar inom beställarens fastighetsbestånd. Utföra service och reparation på de vanligast förekommande värmepumparna på marknaden, både luft/luft, luft/vatten och bergvärmepumpar. Rådgivning och kostnadsbedömning kan komma att efterfrågas inom beställarens fastighetsbestånd samt hyrda objekt. För ramavtalet gäller AB04/ABT06.
Undantag
Fastighetsförvaltningen har avtal med driftbolag för fastighetsservice, vissa VS-arbeten omfattas av det avtalet.
Öresundskrafts anläggningar för eldistribution är undantagna.
Stadsbyggnadsförvaltningen har avtal för drift och skötsel av stadens fontäner och offentliga toaletter som inte omfattas av detta avtal.
Föregående års volym och takvolym
Föregående års volym har varit:
Helsingborgs stad, cirka 4 900 000 kr
Helsingborgs hamn AB cirka 150 000 kr
Räddningstjänsten Skåne Nordväst, cirka xxx kr
Öresundskraft AB, cirka 100 000 kr
Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. Det finns flera faktorer som kan komma att påverka volymen kommande år, såsom politiska beslut, investeringar, fler eller färre planerade uppdrag, akuta åtgärder eller insatser med kortare framförhållning, vilka gör att föregående års volym kan över-­ eller understigas.
Staden kan inte garantera någon volym under avtalstiden utan Anbudsgivaren ska leverera det verkliga behovet.
Takvolym
Den totala volymen för aktuell avtalsperiod inklusive (eventuell) förlängning beräknas uppgå till följande för respektive upphandlande myndighet;
Helsingborgs stad, 35 000 000 kr
Helsingborgs hamn AB, 1 000 000 kr
Räddningstjänsten Skåne Nordväst, 1000 000 kr
Öresundskraft AB, 800 000 kr
När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen kommer avtalet upphöra att gälla. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 22 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45330000 Rörmokeriarbeten, 45332200 VA-arbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen