136804-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Finentreprenad för Roslags- Näsby
Referensnummer: SBN 2019/24-09
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Roslags-Näsby utvecklas med nya kvarter på den västra sidan av järnvägsspåren vid Roslags Näsby station. Här byggs bostäder och service med unikt utseende och karaktär och har hållbarhet som fokus. I Roslags-Näsby blir det möjligt att bo i många olika typer av boenden och faser i livet på ett socialt, ekonomiskt och ekologiskt hållbart sätt.
Entreprenaden omfattar byggnation av gator, torgytor och GC-bana längs med och mellan nyproduktion av bostäder och affärslokaler. Installationer och grovplanering av vägar upp till AG är utfört i tidigare entreprenader. Entreprenadens arbeten skall utföras parallellt och färdigställas samtidigt med  färdigställandet av angränsande fastigheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen