See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal - centrala fastighetsautomationssystem
Beskrivning: Ramavtalet omfattar utveckling, IT-support, installation, konfiguration, uppgradering och utbildning på de fyra fastighetsautomationssystemen Schneider Electric EBO, PME, BA; Siemens Desigo CC, BX; Kiona Webport och Lindinvent Lindinspect. Systemen ombesörjer Akademiska Hus fastighetsbestånd över hela landet. Arbetena ska i huvudsak genomföras på distans.
Intern identifierare: 25/181
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 51900000 Installation av styr- och reglersystem
Ytterligare klassificering (cpv): 31682210 Instrumenterings- och styrsystem, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Ramavtal på centrala styrsystem
Intern identifierare: 1788930-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Schneider Electric EBO, PME, BA
Beskrivning: Ramavtal för centralt styrsystem
Intern identifierare: 1851856-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Siemens Desigo CC, BX
Intern identifierare: 1854105-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Kiona Webport
Intern identifierare: 1854114-3
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Lindinvent Lindinspect
Intern identifierare: 1854115-4