2. Förfarande
Förfarande
Titel: Torrdräkter inkl. tillbehör
Beskrivning: Polismyndigheten avser att upphandla ett ramavtal på två (2) år och med möjlighet till förlängning med ytterligare två (2) år, dock som längst fyra (4) år som ska tillgodose Polismyndighetens behov nationellt av torrdräkter för användning i hav, mindre sjöar och vattendrag. Dräkterna kommer huvudsakligen att användas på vattenytan och ner till ca 3 meters djup i samband med vattenskoteråkning, sjöräddning och ytlivräddning. Ramavtalet omfattar leverans av torrdräkt med tillhörande tillbehör.
Intern identifierare: A209.446/2023
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 35800000 Persedlar och annan utrusning
Ytterligare klassificering (cpv): 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning, 98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster, 98360000 Marina tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Torrdräkter inkl. tillbehör
Intern identifierare: Torrdräkter inkl. tillbehör