136953-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Möbler
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Särskilda förvaringslösningar
Referensnummer: 23.3-7144-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39100000 Möbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av statligt ramavtal för särskilda förvaringslösningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30132000 Sorteringsutrustning, 30132300 Sorteringsmaskiner, 30192000 Kontorsmateriel, 30199500 Arkivlådor, brevkorgar, förvaringslådor och liknande föremål, 39290000 Diverse inredning, 44421720 Förvaringsskåp
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är indelad i följande fem (5) delar:
1. Förvaringslösningar för arkiv och magasin
2. Biblioteksinredning
3. Multifunktionsrum, vaktmästeri och källsortering
4. Klädförvaring och småfacksskåp
5. Lager och verkstadsmiljö
Anbudsgivare har möjlighet att lämna anbud på en eller flera av ovanstående delar.
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på kommande ramavtalsområde till ca 30 miljoner SEK per år. Uppskattningen grundas på statistik från nuvarande ramavtal inom området samt vad som framkommit i förstudien.
Det nuvarande ramavtalets omsättning 2015-2017: 2015: ca 30 miljoner SEK, 2016: ca 32,3 miljoner SEK och 2017: ca 35,3 miljoner SEK.
Någon garanti avseende försäljningsvolymer eller liknande ges inte.
Kammarkollegiet kommer att anta maximalt sex (6) ramavtalsleverantörer per anbudsområde under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
Avrop från ramavtalet sker genom en kombinerad avropsordning vilken beskrivs nedan.
Särskild fördelningsnyckel.
Enskilda avrop som beräknas ha ett värde upp till och med maximalt 75 000 SEK ska genomföras genom tillämpning av en så kallad särskild fördelningsnyckel enligt 7 kap 6 § LOU. Avrop genom tillämpning av en särskild fördelningsnyckel innebär att den avropande myndigheten väljer att kontakta den ramavtalsleverantör som bäst kan tillgodose den avropande myndighetens behov vid avropstillfället utifrån en eller flera av de ej rangordnade parametrar som anges i kapitel Avropsrutin.
Förnyad konkurrensutsättning.
Enskilda avrop som beräknas ha ett värde över 75 000 SEK ska genomföras genom förnyad konkurrensutsättning enligt 7 kap 9 § LOU. Detta innebär att samtliga anbudsgivare bjuds in på nytt att lämna anbud i enlighet med de villkor som anges i ramavtalet. Dessa villkor får, om nödvändigt, preciseras och vid behov kompletteras med andra villkor som angetts i upphandlingsdokumenten.
Ramavtalet blir bindande mellan parterna när det signerats av ramavtalsleverantören och Kammarkollegiet.
Ramavtalet träder i kraft tidigast 2018-10-15 och löper därefter till och med 2019-09-15.
Att ramavtalet träder ikraft innebär att avropsberättigade får börja avropa de varor och tjänster som omfattas av i ramavtalet.
Eventuell förlängning av ramavtalet sker på initiativ av Kammarkollegiet. Förlängning kan uppgå till högst 12 månader.
Ramavtalet upphör därefter att gälla utan uppsägning.
Svenska språket ska tillämpas vid all kommunikation rörande denna upphandling, inklusive anbudets språk, om inte annat framgår av respektive krav.
I de fall en anbudsgivare inkommer med flera anbud kommer Kammarkollegiet anse det senast inkomna under anbudstiden som det giltiga anbudet.
Tilldelningsbeslut beräknas kunna fattas under andra kvartalet 2018.
Efter att tilldelningsbeslut har fattats underrättas samtliga anbudsgivare via TendSign.
Ramavtal signeras med vinnande anbudsgivare tidigast efter att tiden för avtalsspärren löpt ut.