137117-2018 - ResultatSverige-Karlskrona: Larmsystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital trygghetslarmsanläggning.
Referensnummer: KS 2017/6776 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35121700 Larmsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Avser ramavtal på digital trygghetslarmsanläggning med tillhörande bärbar telefoni, medicinskåp och hotell lås.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 45312000 Installation av larmsystem och antenner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser Ramavtal på Digital trygghetslarmsanläggning med tillhörande bärbar telefoni av typen Smartphone. Till anläggningen skall det levereras låsbara medicinskåp med registrering/loggning om vem och när skåp har öppnats/stängts. Till anläggningen skall det även levereras hotell lås till lägenhetsdörrar. Det skall också finnas ett Drift, service och support avtal för respektive anläggning. Inga volymer garanteras i upphandlingen.
Inom avtalsperioden finns planer för att bygga/renovera två till fyra äldreboenden med tillhörande larmsystem enligt ovan.