Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brandövningsmodul
Referensnummer: 2021-000565
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp av en styck förevisnings-/övningsmodul, komplett med reningsanläggning, för att kunna förevisa brandförlopp vid utbildning och fortbildning av brandmän.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning, 35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning, 35110000 Brandbekämpnings-, nöd- och säkerhetsutrustning, 44614300 Containerlagringssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
En styck brandövningsmodul för leverans enligt överenskommelse, dock senast 1 oktober 2022.