137170-2018 - ResultatSverige-Märsta: Maskintekniska installationer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av maskiner
Referensnummer: UH-2017-257
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45350000 Maskintekniska installationer
II.1.4.
Kort beskrivning
Sigtuna kommun har för avsikt att upphandla uthyrning av byggmaskiner, anläggningsmaskiner och verktyg, bodar och liftar samt avstängningsmaterial.
Avtalstid tre (3) år från avtalstecknande med möjlighet till förlängning med ett (1) år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45350000 Maskintekniska installationer, 50500000 Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar, metallbehållare och maskiner, 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning, 51500000 Installation av maskiner och utrustning, 77111000 Uthyrning av jordbruksmaskiner med maskinskötare, 51611100 Installation av maskinvara, 77112000 Uthyrning av slåttermaskiner eller jordbruksutrustning med maskinskötare, 16700000 Traktorer, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen