137174-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hjällbo-Bläseboskolan F-9, generalkonsult.
Referensnummer: N230-0435/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Generalkonsultuppdrag för upprättande av ramhandling.
En ny grundskola ska ersätta nuvarande Bläseboskolan. Den nya skolan utformas som en F-9-skola för 650 elever, inklusive lokaler för träningssärskola, kulturskola samt idrottshall.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen