Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mediebevakningstjänst 2017.
Referensnummer: FOI-2016-1631
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92400000 Nyhetsbyråtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
FOI avser att upphandla mediebevakning inklusive medieanalys. Målet med upphandlingen är att täcka FOI:s samlade behov av mediebevakning och medieanalys som ska bygga på material från såväl tryckta källor som etermedia och digitala medier.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 64216000 Elektroniska meddelande- och informationstjänster, 72314000 Datainsamlings- och kollateringstjänster, 72319000 Tillhandahållande av data, 72322000 Datahantering, 79980000 Prenumerationstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen