Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av teckenspråkstolkar till Mälardalens högskola.
Referensnummer: 2017/0730
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att tillgodose Mälardalens högskolas behov av teckenspråkstolkar. Utbildningsväsendet har skyldighet att aktivt främja lika rättigheter och möjligheter för de personer som deltar i eller söker till utbildningsverksamhet. Som ett led i detta arbete anlitar Mälardalens högskola teckenspråkstolkar för teckenspråkstolkning i undervisning, under grupparbeten, examinationer m.m. för döva eller hörselskadade studenter vid högskolan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen