137348-2020 - ResultatSverige-Norrköping: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtalsupphandling bygg- och projektledning
Referensnummer: UH-2019-7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrköpings Hamn AB upphandlar ramavtal vilket omfattar konsulttjänster inom bygg- och projektledning. Upphandlingen är uppdelad i två anbudsområden, där anbudsområde 1 avser teknikområdet Hus och där anbudsområden 2 avser teknikområdet Anläggning. Båda teknikområdena avser bygg- och projektledning. Beställaren kommer att ingå separata ramavtal för respektive anbudsområde.
Avropen på efterfrågade kompetenser kommer att ske från Infrastrukturavdelningen, vars uppdrag är att äga och driva processer som skall förvalta och bygga hamnens infrastruktur (vattenområden, kajer, mark, produktledningar, byggnader, el och VA anläggningar mm.). Med förvaltning menas såväl underhåll, felavhjälpande, drift och skötsel som innovation, förbättringar, effektiviseringar och hållbar långsiktig avkastning på hamnens anläggningar.
Uppdragen kommer att beröra land -och vattenområde, anläggningar, byggnader, installationer m.m.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen