137381-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Taxitjänster – Skolskjuts Bjurholm
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSkolskjuts Bjurholm
BeskrivningAvtalet omfattar skolskjutsar från elevers hem eller en plats i närheten, till och från grundskolorför elever i förskoleklass och grundskolan på Castorskolan i Bjurholms kommun. Avtalet avser även skolskjutsar för anpassad skola för elever boende inom Bjurholms kommun, samt anpassad gymnasieskola med elever boende i Bjurholm med utbildning i Vännäs och Umeå. Omfattningen varierar över tiden och är beroende av, antalet elever med behov av skolskjuts, samt omfattningen av kollektivtrafik. Under avtalsperioden kan förändringar komma att ske beroende på omständigheter såsom myndighetsbeslut, ändrade regler för skolskjutstrafik eller politiska beslut avseende övergång till kollektivtrafik. Förändringar av antal skolor och elever ska kunna göras utan inverkan på det ekonomiska innehållet i ingånget avtal.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60120000 Taxitjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95628:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål