137422-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Support, underhåll, uppgradering, konsult för GLIS
Referensnummer: UH-2017-125
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala universitetets förvaltningsmodell för IT-system innebär att en förvaltningsplan tas fram och beslutas årligen enligt styrgruppen för GLIS-förvaltning (Generellt Ledning Informations System).
GLIS (Diver Solution / PlatForm) utgörs av de aktiviteter som krävs för att hantera frågor hos objektverksamheten inom verksamhetsplanering, -uppföljning och –analys samt innehåller följande verksamhetsstöd:
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48614000 Datainsamlingssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen