137442-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Regional Anestesi och Centrala Infarter
Referensnummer: VF2021-00031
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Epiduralset, spinalkanyler, LP/spinalkanyler, plexuskanyler, CVK-katetrar, artärkatetrar, injektionsportar och tryckmätningsset.
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2021-00031 Regional Anestesi och Centrala Infarter
Upphandlingen avser ramavtal.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2023-02-01. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalets beräknade slutdatum: 2026-01-31
Avtalslängden är 36 månader med möjlighet till 1 st förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141200 Katetrar, 33141240 Katetertillbehör, 33141320 Nålar för medicinskt bruk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:50 EPIDURAL/SPINALSET UTAN TVÄTTSET51 EPIDURALSET UTAN TVÄTTSET52 EPIDURALSET MED TVÄTTSET53 EPIDURALSET MED BEDÖVNINGSSET54 EPIDURALKANYLER55 EPIDURALKATETER56 TILLBEHÖR TILL EPIDURALKATETER57 SPINALSET MED TVÄTTSET58 SPINALKANYL QUINCKE59 SPINALKANYL PENCILPOINT60 SPINALKANYL PENCILPOINT/SPROTTE OPTISK MED INFÖRARE61 SPINALKANYL ÖVRIGT62 PLEXUSKANYL UTAN NERVSTIMULERING63 PLEXUSKANYL SINGELSHOT MED NERVSTIMULERING UTAN ULTRALJUDSMARKERING64 PLEXUSKANYL MED NERVSTIMULERING MED ULTRALJUDSMARKERING65 PLEXUSKANYL MED ULTRALJUDSMARKERING UTAN NERVSTIMULERING66 PLEXUSSET FÖR KONTINUERLIG INFUSION 67 SUBCUTAN VENPORT, 1-LUMEN MED OCH UTAN STICKSKYDD68 CVK SET, TVÄTT- OCH UPPDUKNING69 CVK KATETER-ÖVER-NÅL70 CVK 1-LUMENSET MED FÖRLÄNGNINGSSLANG71 CVK 2-LUMENSET MED FÖRLÄNGNINGSSLANG72 CVK 3-LUMENSET MED FÖRLÄNGNINGSSLANG73 CVK 4-LUMENSET MED FÖRLÄNGNINGSSLANG74 CVK 5-LUMENSET MED FÖRLÄNGNINGSSLANG75 CVK 1-,2- OCH 3-LUMENSET LÅNGTIDSKATETER MED CUFF MED FÖRLÄNGNINGSSLANG OCH REPARATIONSKIT76 CVK 1- 2- OCH 3-LUMENSET MED EKG KABEL77 CVK 1- 2- OCH 3-LUMENSET MED FÖRLÄNGNINGSSLANG MED STICKSKYDDAD PUNKTIONSNÅL78 CVK 1-,2- OCH 3-LUMEN FÖR BARN79 CVK 2- och 3-LUMENSET MED FÖRLÄNGNINGSSLANG FÖR HÖGTRYCK80 CVK 1- 2- OCH 3-LUMENSET MED EKG KABEL MED HÖGTRYCK81 J-LEDARE I NITINOL TILL CVK82 J-LEDARE I ROSTFRITT STÅL TILL CVK 83 ULTRALJUDSPROBESKYDD MED GEL84 ULTRALJUDSPROBESKYDD MED INTEGRERAD VIDHÄFTNINGSYTA/LIM85 ULTRALJUDSSKYDD MED NEEDLEGUIDE86 PUNKTIONSNÅL ULTRALJUDSANPASSAD 87 KATETER FÖR PERIFER INLÄGGNING, NEONATAL88 KATETER FÖR PERIFER INLÄGGNING, BARN89 NAVELKATETER90 ARTÄRKATETER91 ARTÄRKATETER SELDINGER TEKNIK92 ARTÄRKANYL MED TILLBEHÖR93 ARTÄRKANYL MED STICKSKYDD94 TILLBEHÖR TILL ARTÄRKANYL/TRYCK 95 TRYCKMÄTNINGSSET SLUTET MED TRYCKGIVARE FÖR ADAPTORFRI/ADAPTORPORT PROVTAGNING OCH TILLBEHÖR96 TRYCKMÄTNINGSSET SLUTET MED TRYCKGIVARE FÖR ADAPTORFRI PROVTAGNING97 TRYCKMÄTNINGSSET ÖPPET MED TRYCKGIVARE98 TILLBEHÖR TILL TRYCKMÄTNING99 TRYCKMÄTNINGSSET SLUTET MED TRYCKGIVARE100 PULMONARISARTÄRKATETER OCH TILLBEHÖR101 MIDLINEKATETERSET ÖVER LEDARE102 INFARTSFIXERING CENTRAL INFART MED NONWOVEN-KANT103 INFARTSFIXERING CENTRAL INFART UTAN NONWOVEN-KANT104 INFARTSFIXERING CVK OCH ECMO MED KLORHEXIDIN GLUCONAT-PAD OCH SLITS105 FIXERINGSPLATTA/FÄSTE CVK/PICCLINE106 FIXERING PICCLINE , INKLUSIVE FÖRBAND107 FIXERING SUBCUTAN VENPORT UTAN SLITS108 SUBCUTAN FÄSTANORDNING
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:12 000 000 kr, dock kan inga volymer garanteras.
Varuförsörjningen beräknar takvolymen i kommande ramavtal till 58 000 000 SEK/ANTAL. Takvolymen värderas med en skälighetsbedömning av verksamhetens behov.