Pensionsmyndigheten har behov av att upprätta ett lagringssytem för objektbaserad lagring (S3) som kommer användas för lagring av stora volymer sekundärdata.
Lagringlösningen kommer att användas för kall lagring av objekt kopplade till Pensionsmyndighetens kärnsystem.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30234000 Lagringsmedier, 30236000 Diverse datautrustning, 30237000 Delar och tillbehör till datorer, 30233100 Minnesenheter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen