137480-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Juridiska tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsult Affärsjuridik – Avtalsrätt.
Referensnummer: 17035
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79100000 Juridiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar rådgivning, utvärdering, handläggning samt utlåtande etc. kring företrädesvis avtalsrättsliga ärenden med utgångspunkt från de enskilda affärsidéerna – och med hänsyn tagen till de miljöer som idéerna kommer från, dvs. både från akademi och/eller forskning med koppling till nyföretagande och licensaffärer samt från potentiella tillväxtföretag. Det kan röra sig om sekretessavtal (svenska och utländska NDA), klassiska options- eller licensavtal men även överlåtelseavtal i olika former och någon enstaka gång joint-venture avtal. Därtill kommer alla tänkbara varianter av samarbetsavtal, troligen med kompanjonsavtal vid bildande av bolag som den mest frekventa typen. Konsultarbetet avser både nationell och internationell affärsjuridik, företrädesvis kopplad till avtalsrätt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen