137487-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Ombyggnadsarbete – Älvsjöbadet om- och nybyggnad, entreprenad i samverkan
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelÄlvsjöbadet om- och nybyggnad, entreprenad i samverkan
BeskrivningÄlvsjöbadet är i behov av om- och nybyggnad. I entreprenaden ingår bl.a byte av tekniska installationer samt uppförande av nya byggnader för personal, omklädning m.m. Entreprenaden ska genomföras som en totalentreprenad (ABT06) med arbetsformen samverkan.
Intern identifierareFSK 2025/37
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45262700 Ombyggnadsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45212230 Byggnation av omklädningsrum, 45212290 Reparation och underhåll av idrottsanläggningar, 45232430 Vattenrening
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareÄlvsjöbadet om- och nybyggnad, entreprenad i samverkan