137490-2021 - PlaneringSverige-Gävle: Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern remiss AI-stöd vid utredning av äldre fastighetsrättsliga förhållanden
Referensnummer: LM2021/006543
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
II.1.4.
Kort beskrivning
Extern remiss av upphandlingsdokument
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 48313100 Optiskt lässystem, 48614000 Datainsamlingssystem, 48783000 Programvara för innehållshantering, 48810000 Informationssystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Extern remiss av upphandling av förmåga att maskinellt utreda fastighetsrättsliga förhållanden i lantmäteriför-rättningsakter inklusive kartor, från äldre tid till nutid (benämns Upphandlingsföremålet).