137496-2021 - PlaneringSverige-Gävle: Säkerhetstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI: Strategisk säkerhetspartner inkl. säkerhetstjänster till Lantmäteriet
Referensnummer: LM2021/006547
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Strategisk säkerhetspartner, säkerhetssystem, säkerhetsteknik, säkerhetskonsulter, bevakning och larmcentralstjänster Inledning Lantmäteriet har för avsikt att genomföra en upphandling av strategisk säkerhetspartner inklusive produkter och tjänster inom utvalda säkerhetsområden. Den planerade upphandlingen föregås av en Request For Information, RFI som syftar till att ge Lantmäteriet mer information inför beslut kring genomförandet av upphandling av Strategisk Säkerhetspartner och att samla information om hur leverantörer ser på modeller för upphandling av produkter och tjänster inom området.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 79417000 Konsulttjänster för säkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lantmäteriet har för avsikt att genomföra en upphandling av strategisk säkerhetspartner inklusive produkter och tjänster inom utvalda säkerhetsområden. Den marknadsundersökning som detta gäller avser skydd och säkerhet omfattande följande delar: 1. Strategisk säkerhetspartner 2. Konsulter för säkerhetssystem, Säkerhetssystem och säkerhetsteknik Konsulter för säkerhetssystem Säkerhetssystem och säkerhetsteknik 3. Bevakningstjänster och Larmcentralstjänster