13751-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Film- och videotjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Filmproduktion
Referensnummer: 2.4-2017-1559
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92100000 Film- och videotjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget består i att vid avrop från SMM bistå med tjänster avseende filmproduktioner för vid varje tillfälle efterfrågad omfattning och inriktning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92110000 Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster, 92111000 Film- och videoproduktion, 92112000 Tjänster i samband med film- och videoproduktion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänsterna omfattar såväl enskilda delar av en produktion som hela produktioner. Det innebär exempelvis framtagning av koncept eller dummy, manus, casting, genomförande av filmning, animation eller ljudinspelning, programmering, efterbearbetning såsom klippning, redigering, mixning, text- och ljudläggning, samt dokumentation.
Anbudsgivaren ska kunna erbjuda en teknisk och konstnärlig kvalitet och en till uttrycket stor bredd som möjliggör variationer i gestaltningen av uppdragen.