Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektering Riksten DP4
Referensnummer: 2017:540
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetet avser detaljprojektering av upphandlingsdokument för förfrågningsunderlag till byggande av infrastrukturen och gator inom Riksten Dp 4 allmän platsmark.
Arbetet är indelat i 2 st huvuddelar.
Upphandlingsdokument del 1 granskningshandlingar färdigställs senast 20/ 8-2018.
Färdigt upphandlingsdokument ska vara klart 17/9-2018.
Upphandlingsdokument del 2 granskningshandling färdigställs senast 11/1-2019.
Färdigt upphandlingsdokument ska vara klart 8/2-2019.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen