Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System för barn- och eleversättning gällande interkommunal ersättning mellan kommuner och fristående huvudmän
Referensnummer: Ks 983/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning Intresserade anbudsgivare (nedan kallad Leverantör) inbjuds att lämna anbud till nedanstående upphandlande myndigheters (nedan kallad UM) behov av system för eleversättning. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar som anges i upphandlingsdokumenten. Upphandlande myndigheter: Organisationsnummer: Askersunds kommun 212000-1983 Degerfors kommun 212000-1934 Hallsbergs kommun 212000-1926 Hällefors kommun 212000-1942 Karlskoga kommun 212000-1991 Kumla kommun 212000-1975 Laxå kommun 212000-1918 Lekebergs kommun 212000-2981 Lindesbergs kommun 212000-2015 Ljusnarsbergs kommun 212000-1959 Nora kommun 212000-2007 Örebro kommun 212000-1967
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning Intresserade anbudsgivare (nedan kallad Leverantör) inbjuds att lämna anbud till nedanstående upphandlande myndigheters (nedan kallad UM) behov av system för eleversättning. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar som anges i upphandlingsdokumenten. Inköpssamverkan mellan UM innebär att upphandling sker gemensamt och att upphandlingsenheten i Örebro kommun leder upphandlingens genomförande. Varje enskild kommun/bolag är dock en UM som fattar beslut och tecknar sina egna kontrakt. Mer information om UM finns att läsa på respektive hemsida. Upphandlande myndigheter: Organisationsnummer: Askersunds kommun 212000-1983 Degerfors kommun 212000-1934 Hallsbergs kommun 212000-1926 Hällefors kommun 212000-1942 Karlskoga kommun 212000-1991 Kumla kommun 212000-1975 Laxå kommun 212000-1918 Lekebergs kommun 212000-2981 Lindesbergs kommun 212000-2015 Ljusnarsbergs kommun 212000-1959 Nora kommun 212000-2007 Örebro kommun 212000-1967 Förtydligande: Sydnärkes utbildningsförbund, org nr 222000-1180 inkluderar: -Askersund kommun -Hallsbergs kommun -Laxå kommun Sydnärkes utbildningsförbund ska teckna: - ett (1) kontrakt för system för eleversättning för de tre (3) ovan nämnda kommunerna. -ett (1) kontrakt för systemstöd för det kommunala aktivitetsansvaret för de (3) ovan nämnda kommunerna förutsatt att aktuell option löses in. Askersunds kommun kommer att teckna kontrakt för optionen utökad användning förutsatt att aktuell option löses ut av Askersund kommun. Hallsbergs kommun kommer att teckna kontrakt för optionen utökad användning förutsatt att aktuell option löses ut av Hallsbergs kommun. Laxå kommun kommer att teckna kontrakt för optionen utökad användning förutsatt att aktuell option löses ut av Laxå kommun. Vi ser fram emot ert anbud!