Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Webbutveckling – konsulttjänster.
Referensnummer: UPPH2017-0088
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Uppsala inbjuder Er härmed att lämna anbud på rubricerade upphandling, med omfattning och villkor som beskrivs i denna anbudsinfordran och med tillhörande bilagor.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72222300 IT-tjänster, 72413000 Webbsideutformningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Uppsala har ett antal webblösningar som alla är utvecklade i Episerver. Idag används EPiServer CMS 6 och EPiServer CMS 9. Regionen påbörjade under 2014 en övergång till Microsoftmiljö. Detta kan innebära att vi byter CMS på intranätet till Sharepoint Online/Office 365 för att få ”Microsoft One Strategy”, eller väljer en hybridvariant mellan dessa.