137581-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Kyl- och frysutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kylbox för livsmedel
Referensnummer: 21FMV6292
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42513000 Kyl- och frysutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten transporterar livsmedel från leverantör till kokgrupp. Försvarsmakten saknar materiel för att transportera livsmedlet i som säkerställer att kylkedjan inte bryts. Försvarsmakten har därför ett behov av kylbox och temperaturlogg för att säkerställa att livsmedlet har rätt temperatur under transporten. De fraktioner som ska hanteras är rotsaker, kött och kolonialvaror. Fraktionerna kommer att särförvaras i respektive kylbox.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Försvarsmakten transporterar livsmedel från leverantör till kokgrupp. Försvarsmakten har därför ett behov av kylbox och temperaturlogg för att säkerställa att livsmedlet har rätt temperatur under transporten. De fraktioner som ska hanteras är rotsaker, kött och kolonialvaror. Fraktionerna kommer att särförvaras i respektive kylbox.