2. Förfarande
Förfarande
Titel: Västfastigheter SGL Rivning och återbruk
Beskrivning: Västfastigheter kommer gå ut med en förfrågan i slutet av februari/början av mars för en totalentreprenad att riva cirka 20.000m2 med tillhörande bygg, schakt, spont och markarbeten. Västfastigheter (beställaren) har en hög ambition att återbruka material. Totalentreprenören ska aktivt arbeta med att återbruka så mycket som möjligt av byggnaden innan rivning. I andra hand ska material från byggnaden materialåtervinnas. Bedömd produktionsstart är hösten 2024. För att kunna möjliggöra projektet Sahlgrenska Life, som ska knyta samman forskning, utbildning, sjukvård och näringsliv inom Life Science, är en förutsättning att ett antal byggnader rivs på Sahlgrenska sjukhusområdets norra del. Sahlgrenska Life är en investering för framtidens forskning och vård. Genom att utveckla verksamheter och byggnader skapar Västra Götalandsregionen och Göteborgs universitet konkurrenskraftiga miljöer för ledande forskning, utbildning, vård och innovation. Projektet Sahlgrenska Life utvecklas gemensamt av Västra Götalandsregionen, Göteborgs Universitet, Göteborgs Stad och Akademiska hus.
Intern identifierare: SFSS 2023-00395
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45111100 Rivning, 45261400 Spontning