137619-2022 - ResultatSverige-Eskilstuna: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av skelett- och genomlysningslab till Radiologiska kliniken i Katrineholm, Kullbergska sjukhuset - Region Sörmland
Referensnummer: IN-IN21-0287
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser köp av skelett- och genomlysningslab till radiologiska kliniken i Katrineholm, Region Sörmland.
För fullständig kravbild inkl. optioner, se Bilaga 1 Kravspecifikation.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33111000 Röntgenapparatur, 33111200 Röntgenlaboratorier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen avser avtal avseende köp av skelett- och genomlysningslab i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Vid radiologiska-kliniken på Kullbergska Sjukhuset i Katrineholm finns sedan 2009 en utrustning från Siemens av typ AXIOM Luminos dRF med kompletterande takrör som nu ska ersättas. Utrustning kommer att placeras i ett rum vars yta är ca 40 kvm. Leverantören kommer att involveras i planeringen för installation och leverans.
Upphandlingen syftar till att öka och bibehålla kvalité samt genomföra patientsäkra undersökningar, vidare syftar upphandlingen till att alla bilder ska kunna tas direktdigitalt och på ett sådant sätt uppnå ett bättre arbetsflöde från nuvarande skelettlab.
Utrustningen ska klara av att genomföra följande undersökningar: - Hypofarynx/oesophagus- Passage- Ventrikel- Lopografi- Kontroll av kateter av olika slag med kontrastinjektion- Nefrostomi- Knäproteskontroller- Hjärta/lungor- Rörelseorgan- Höftaxialer- Patellaaxial på liggande- och stående patienter.
Av ovanstående undersökningar är hypofarynx/oesophagus och knäproteskontroller de undersökningar som labbet används mest till i dagsläget.
I upphandlingen kommer stor vikt att läggas på användarvänlighet, ergonomi för personal- och patient samt bildkvalitet.
Benämns vidare som Avtal.