137626-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Televisionstjänster – Tv-kanaler inklusive leverans till RDF:s IPTV-nät samt vidaresändningslicenser
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTv-kanaler inklusive leverans till RDF:s IPTV-nät samt vidaresändningslicenser
BeskrivningUpphandling av ett för Riksdagsförvaltningen (RDF) anpassat tv-kanalpaket inklusive leverans till RDF:s IPTV-nät samt vidaresändningslicenser som ger RDF rätt att visa de kommersiella kanalerna internt inom RDF:s verksamhet. Följande tv-kanaler efterfrågas: SVT1, SVT2, SVT Kunskapskanalen, TV4, BBC World News samt CNN International. Kanalutbudet ska levereras via fiberförbindelse från leverantören till RDF:s mottagningspunkt. Internetbaserad lösning accepteras ej.
Intern identifierare1187-2023/24
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 92220000 Televisionstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 64228100 Överföring av TV-sändningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
TitelGenerell del