2. Förfarande
Förfarande
Titel: AIS/VDES Transpondrar
Beskrivning: Sjöfartsverkets SAAB R4 AIS transpondrar är end of life och behöver bytas ut över en 4-årsperiod (2025-2028). Det är cirka 100 stycken på Sjöfartsverkets fartyg och dessa skulle behöva bytas till sådana med VDES kompabilitet. Upphandlingen omfattar också transpondrar till våra fartyg som kommer anskaffas under perioden ovan.
Intern identifierare: 24-02333
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34933000 Navigationsutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000