137754-2017 - ÄndringSverige-Stockholm: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster 2017.
Referensnummer: 3.3.2-640/2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Bemanningstjänster inom administration, arkiv och registratur, ekonomi och personal.
Anbud kan lämnas på hela uppdraget eller på delar av uppdraget. Anbudsgivaren kan välja att svara på valfritt antal anbudsområden enligt nedan:
1. Administration.
2. Registratur och arkiv.
3. Ekonomi.
4. Personal.
Med bemanningstjänster avses inhyrning av enstaka, eller flera person/-er (benämns bemanningskonsulter eller konsulter) som i beställarens organisation inom staden ska arbeta under dennes arbetsledning. Inhyrningen ska fylla tillfälligt behov av personal och vakanser som uppstår hos beställaren till följd av exempelvis kortare eller längre arbetstoppar, anställd personals sjukdom, tjänstledighet och i väntan på nyrekrytering.