13781-2023 - ResultatSverige-Linköping: Uthyrning av egen fast egendom
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyresvärdsupphandling lokal för Fenomenmagasinet
Referensnummer: UPH-2018-0259
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70130000 Uthyrning av egen fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av hyreskontrakt inklusive ny- eller ombyggnation av lokal för Science Center Fenomenmagasinet i Linköpings kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45212313 Byggnation av museum, 45262700 Ombyggnadsarbete, 70130000 Uthyrning av egen fast egendom, 70220000 Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen