Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Högskola och aktiebolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mottagningskommitté- och phadderutbildning
Referensnummer: C 2021-0405
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79632000 Utbildning av personal
II.1.4.
Kort beskrivning
Chalmers upphandlar ledarskapsutbildning för de personer som ansvarar för mottagningen av nya studenter, så kallade mottagningskommittéer och phaddrar. Stora ledarskapskrav ställs på dessa för att på ett bra sätt kunna leda och genomföra de aktiviteter som anordnas för de nyantagna studenterna under mottagningsveckorna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 80500000 Utbildningstjänster, 80532000 Chefsutbildning, 80570000 Personlighetsutvecklande utbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Chalmers upphandlar ledarskapsutbildning för de personer som ansvarar för mottagningen av nya studenter, så kallade mottagningskommittéer och phaddrar. Stora ledarskapskrav ställs på dessa för att på ett bra sätt kunna leda och genomföra de aktiviteter som anordnas för de nyantagna studenterna under mottagningsveckorna. Om upphandlingen Chalmers upphandlar ledarskapsutbildning för de personer som ansvarar för mottagningen av nya studenter, så kallade mottagningskommittéer och phaddrar. Stora ledarskapskrav ställs på dessa för att på ett bra sätt kunna leda och genomföra de aktiviteter som anordnas för de nyantagna studenterna under mottagningsveckorna. Mottagningskommittéerna och phaddrarna har ett stort ansvar för att leda och slussa in de nya studenterna i Chalmerslivet på ett så bra sätt som möjligt. En mottagningskommitté-utbildning ska syfta till att skapa en bättre grupp internt såväl externt, d.v.s. både som medarbetare och som ledare. Varje individ ska även få en ökad självkännedom. En phadderutbildning syftar till att skapa goda ledare och förebilder som förstår sig på individers behov av trygghet, phadderns roll som förebild och gruppers utveckling. Förändringar i studentmottagningen på Chalmers kan komma att ske under avtalsperioden. Exempel på faktor som kan komma att påverka framöver är ändrade ekonomiska förutsättningar.