137864-2017 - ResultatSverige-Linköping: Hjullastare
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hjullastare Gärstad avfallsanläggning.
Referensnummer: 16/202
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144710 Hjullastare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling inför köp av upp till 3 stycken Hjullastare för Gärdstad avfallsanläggning.
Upphandlingen omfattar köp av upp till 3 stycken Hjullastare levererade till Gärstad avfallsanläggning i Linköping. Hjullastarna ska användas i en mycket tuff anläggningsmiljö med mycket damm, för lastning, flyttning av material samt upptryckning av material, med mera.
B kan komma att vilja förse hjullastarna med en extra filtrering av luften till och i förarhytten, med en så kallad luftrenare. B behov/beställning av antal luftrenare fastställs i samband med anbudsutvärdering.
Sista anbudsdag är 1.3.2017.
Auktorisation:
L ska vara auktoriserad återförsäljare och servicelämnare av hjullastare.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144000 Motorfordon för särskilda syften, 34144510 Fordon för avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar köp av upp till tre stycken Hjullastare levererade till Gärstad avfallsanläggning i Linköping. Hjullastarna ska användas i en mycket tuff anläggningsmiljö med mycket damm, för lastning, flyttning av material samt upptryckning av material, med mera.