Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster avseende akustik inför ombyggnation av Kungliga Operan och nytt produktionscenter (NPC)
Referensnummer: 254-2783/13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser både rumsakustik och byggnadsakustik för Kungliga Operans ombyggnad samt Nytt Produktionscenter (NPC) med tillhörande repetitionslokaler. Upphandlingen avses resultera i två separata kontrakt som tecknas med Statens Fastighetsverk och Kungliga Operan AB.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen