Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation Storbron
Referensnummer: UH-2019-135
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44212100 Bro
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar framtagandet av erforderliga arbetshandlingar samt uppförandet av bro. Entreprenaden omfattar även ny kaj och kajstråk längs Selångersån samt mark- och gatuåtgärder i anslutning till Storbron och längs Ågatan, Storgatan och Skolhusallén.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 80 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44212100 Bro, 45221000 Bygg- och anläggningsarbeten: broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar, 45221100 Anläggningsarbeten för broar, 45221110 Byggnation av bro, 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen