2. Förfarande
Förfarande
Titel: Livsmedel - Grossist
Beskrivning: Ekerö kommun avser att upphandla en leverantörer som kan leverera ett brett sortiment av livsmedel till kommunens verksamheter. Upphandlingen avser tre (3) delar (kylvaror, frysvaror och skafferi) men upphandlas och utvärderas gemensamt. Avtalstid Avtalstiden är fr.o.m. 2026-06-23 t.o.m. 2028-06-08. Om Ekerö kommun inte säger upp avtalet senast tre (3) månader innan det löper ut förlängs det automatiskt med ett (1) plus ett (1) år. Värde Upphandlingens uppskattade värde är 75 000 000 kr för hela avtalsperioden. Takvolymen för avtalet är 110 000 000 kr. Tidplan Ekerö kommun planerar att tilldela upphandlingen i början av maj 2026.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105380:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15200000 Beredd och konserverad fisk, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15400000 Animaliska eller vegetabiliska oljor och fetter, 15500000 Mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15800000 Diverse livsmedel