137986-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Ramavtal för entreprenadbesiktningar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal för entreprenadbesiktningar
BeskrivningDenna upphandling avser en generalkonsultupphandling av ramavtal gällande entreprenadbesiktning och omfattar besiktningsman, s.k. "huvudbesiktningsman" med ansvar att bilda besiktningsgrupp anpassad till aktuell beställning och inom besiktningsgruppen svara för biträdande besiktningsmän.
Intern identifierareFSK 2024/465
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71631000 Teknisk besiktning, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareRamavtal för entreprenadbesiktningar