137988-2019 - ResultatSverige-Tumba: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utförandeentreprenad Björkhagaskolan
Referensnummer: 2018:612
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar nyproduktion av skolbyggnad (hus X) samt åtgärder i befintlig byggnad (hus B) rörande anslutning av galleria, nya utrymningsvägar, utrymningstrappor och förberedande arbeten för kommande ombyggnation.
Entreprenaden omfattar för etappen erforderliga mark- och anläggningsarbeten.
Entreprenad omfattar även brandskyddsåtgärder för befintlig idrottshall (hus F).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45214000 Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader, 45262690 Renovering av byggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen