13799-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Aneby: Tolktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolk- och översättningstjänster Höglandet 2017
Referensnummer: KS 2017-584
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av tolk- och översättningstjänster till myndigheter på sydsvenska höglandet.
Upphandlingen är uppdelad på 3 anbudsområden.
Upphandlingen avser tolktjänster, tolktjänster on-demand samt translatortjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Tolktjänster
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen gäller kontakttolkar och bokade telefontolkar.
Tolk on-demand
Del nr: 2
Tolktjänster on demand. Anbudsområdet syftar till att fylla behov av tolkar med kort varsel.
Översättningstjänster
Del nr: 3
79530000 Översättartjänster
Översättningstjänster gällande översättningar av samtliga typer av handlingar en myndighet har behov av att få översatta.