Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggledarorganisation för gata och kaj, Masthuggskajen
Referensnummer: 00848/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsultuppdraget avser en byggledarorganisation för utbyggnad av gata och kaj inom projekt Masthuggskajen i centrala Göteborg. I uppdraget ingår byggledning inom sammanlagt åtta olika roller/teknikområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71540000 Byggteknisk ledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Initialt avser uppdraget byggledning till förberedande entreprenadarbeten under 2021-2022. Fortsatt uppdrag med byggledning av huvudentreprenaden utgör option i kontraktet.