2. Förfarande
Förfarande
Titel: Sopmaskin med sugfunktion
Beskrivning: Sundsvalls kommun upphandlar en ny lastbilsburen sopmaskin med sugfunktion till SBK gatuavdelning. Sopmaskinen arbetar ungefär mellan den 15/4 och den 15/10, men det kan variera på tiden beroende på vädret. Sopmaskinen används till att städa våra gator och torg, med upptagning av löv, sand, grus och skräp som hamnar på våra gator. Maskinen används även under helgstädningen. Totalt blir det ca 1000 driftstimmar/år.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34144430 Gatsopningsfordon
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93644:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34144431 Sopmaskiner med suganordning
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Avtalet omfattar option att teckna serviceavtal enligt det förslag som Leverantören bifogat till anbudet. Serviceavtalet gäller 60 månader eller 6000 timmar, vilket som först uppnås.