138129-2020 - PlaneringSverige-Stockholm: Skyddskläder
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - Skyddsutrustning
Referensnummer: DS2020-0573
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18143000 Skyddskläder
II.1.4.
Kort beskrivning
Förfrågan om tillgång till skyddsutrustning för vårdpersonal och servicepersonal i vårdsektorn
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18141000 Arbetshandskar, 18142000 Säkerhetsvisir, 18424300 Engångshandskar, 18443500 Visir, 33141420 Operationshandskar, 33199000 Sjukvårdskläder, 35113400 Skydds- och säkerhetskläder, 35113490 Skyddsrock
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förfrågan om information om tillgång till produkter för att ersätta skyddsutrustning till sjukvården där brist uppkommer